Jump to content

Motorna ulja - preporuke

• Please log in to reply
241 replies to this topic

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4357 posts
  • Auto:Seat Altea XL 1.9 TDI
Ovde možete videti koje ulje neki proizvođači ulja preporučuju za određena vozila...
Nadam se da ćete se snaći...

CASTROL

MOTUL

REPSOL (inače fabrička SEAT-ova preporuka)

SHELL

LIQUI MOLY

MOBIL

VALVOLINE

Ukoliko nađete preporuke za još nekog proizvođača motornih ulja slobodno postavite link...

Bocko

Bocko

SEAT Klub član

• Moderators
  • 837 posts
  • Auto:Leon Cupra 1P (Mk2)
Ja sam odavno napravio izbor! :thumbup:  

Edited by Bocko, 19 April 2011 - 00:12.

Pedja76

Pedja76

Member

• Members
  • PipPip
  • 18 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 mpi 16V
Drugari, vozim Cordobu 1.4  mpi 63kW i nakon isteka garancije sam odlucio da napustim Asta servis kako bi popravio kucni budzet.
Odlucio sam da kupim Unico filtere a sto se tice ulja, potrebna mi je vasa pomoc.Naime,serviser iz Aste mi je rekao da koristim Castrol 10w40 a kako je interval zamjene 15.000km zar ne bi trebala sintetika da se sipa tipa 5w30 ili 5w40?!
Molio bi da mi date savjet koje ulje  da sipam, koje specifikacije i ako neko zna gdje pouzdano (ako to postoji)u Novom Sadu da kupim orig.ulje.
Pozdrav i zahvaljujem

Shomy

Shomy

Osnivač kluba

• Moderators
  • 1053 posts
Pozdrav Pedja i dobrodosao! :welcome:
U prvom postu je Markoni postavio linkove sajtova proizvodjaca motornih ulja, gde mozes da vidis njihovu preporuku koje ulje je odgovarajuce za tvoj auto.  :;):
Posted Image

popaj

popaj

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
Koje ulje sipati u SEAT Ibizu 1.2 benzin, 2002. godiste. Svako mi daje drugačije predloge. Zatim da li polusintetika ili puna sintetika, totalno su me sludeli. Može li neko konkretno da mi kaže šta sipati?
SEAT Ibiza 1.2 benzin, 2002.g

vuki83

vuki83

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 45 posts
Castrol i miran si.

popaj

popaj

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
Pre mesec dana sam sipao ELF polusintetiku, jesam li pogresio? I da, da li polusintetika ili puna sintetika. Auto je iz 2002,  prešao 136000

vuki83

vuki83

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 45 posts
Neces prouzrokavti nikakvu stetu time, ali znaj da   sinteticka ulja su uvek kvalitetnija!
Znas i sam da su u Seatovim vozilima VW motori, a po stranim forumima ponosni vlasnici VW i Seata  preporucuju Castrol za njih, pa sam eto i ja to ulje sipao. U kvalitet Castrola nema potrebe da sumnjam.

Edited by Markoni, 02 October 2011 - 22:30.
Obrisan nepotreban citat

Shomy

Shomy

Osnivač kluba

• Moderators
  • 1053 posts
Bogami ne bih se sa tobom slozio Vuki! Sva ulja se mogu falsifikovati, a posto zivimo u zemlji u kojoj je sve moguce, onda me ne bi cudilo da se u vecini servisa prodaje nekvalitetno ulje.
A sto se tice Castrol-a, tako sam i ja mislio do pre mesec dana, pa sam sada presao na Motul i veruj mi, oseti se ogromna razlika u radu motora.
Tako da, Castrol nikada vise.
Posted Image

popaj

popaj

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
Resio sam da uzmem Motul 10w40 polusintetiku i da zamenim ovaj ELF od 1500 dinara 4 litra iako sam ga sipao pre mesec dana. Molim vas samo ya preporuku gde kupiti-poruciti posto sam iz malog mesta!

popaj

popaj

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
Evo malo detaljnijeg opisa, posto ne vidim opciju da editujem prethodni post. Prvo nisam nešto šoferskom zanatu i kolima. Hteo bi da pitam par stvari. Menjao sam ulje pre jedno mesec dana i sipao ELF 10w40 polusintetiku, ali mi je bilo malo čudno što košta oko 16 evra 4 litra. Da li bi trebalo da ga promenim i kojim uljem za SEAT Ibizu 1.2 benzin iz 2002. godine? Auto sam kupio pre godinu dana sa predjenih 133000 kilometara. Ja sam prešao još 7 hiljada. Zanima me da li treba da menjam i ulje u menjaču, pošto ne znam da li je i kada menjano? I koje ulje?

vuki83

vuki83

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 45 posts

View PostShomy, on 02 October 2011 - 21:52, said:

Bogami ne bih se sa tobom slozio Vuki! Sva ulja se mogu falsifikovati, a posto zivimo u zemlji u kojoj je sve moguce, onda me ne bi cudilo da se u vecini servisa prodaje nekvalitetno ulje.
A sto se tice Castrol-a, tako sam i ja mislio do pre mesec dana, pa sam sada presao na Motul i veruj mi, oseti se ogromna razlika u radu motora.
Tako da, Castrol nikada vise.
Sad su iskustva razlicita, ali moje je da je vremenom Castrol uvek zadrzavao nekako svoju gustinu vise nego neka druga ulja, koja su mi onako delovala vise "razvodnjenja" i nisu mi imala tu gustinu kao Castrol.

View Postpopaj, on 03 October 2011 - 15:05, said:

Zanima me da li treba da menjam i ulje u menjaču, pošto ne znam da li je i kada menjano? I koje ulje?
Ovo je odlicni pitanje, a malo se po forumim prica o tome.

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4357 posts
ELF ulje spada u jeftinija ulja. Iskreno ne verujem da je toliko losije koliko je jeftinije, ali svakako mislim da je slabijeg kvaliteta od Castrol-a, Motul-a, Mobil-a...
Najbitnije je ulje uzeti od proverenog prodavca. Odes na internacionalni sajt odredjenog proizvodjaca i tamo vidis ko je ovlasceni uvoznik za Srbiju. Okrenes uvoznika i pitas u kojim maloprodajama mozes kupiti originalno ulje. Kao sto Vuki83 rece svi imaju razlicita iskustva, i nek' svako sipa ono sto proceni da najvise prija njegovom motoru. Mene je Bocko ubedio da sipam Motul u Altea-u. Potrosila ga je oko 0.5 lit. / 9000 km sto je OK, jer voli i TDI malo da potrosi. Nisam osetio nista u promeni rada motora, ili necemu drugom. U svakom slucaju nastavicu sa njim.

@popaj Ne bi bilo lose da okrenes Mass Company i pitas da li isporucuju ulje nekoj radnji koja je u tvojoj blizini. To ti je najsigurnije.

Sto se menjackog ulja tice, ja sam za to da se ono promeni posle odredjenog vremena. Nije to neka velika investicija a mislim da moze da sacuva menjac. Treba videti plan odrzavanja vozila, i toga se pridrzavati. Ukoliko ne pise nista vezano za menjacko ulje, ja bih ga menjao na svakom velikom servisu. Sto se odabira tice, moze da se vidi gore u preporukama koje ide. Ako nije navedeno, onda ga treba kupiti u ovlascenoj prodavnici (Porsche, Autokomerc, Asta...)...

miha

miha

SEAT Klub član

• Members
  • PipPipPip
  • 84 posts
  • Auto:Seat Ibiza 1.4MPI
eMass online shop: http://www.e-mass.rs/

kakve su cene? :)

Nikola

Nikola

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • Auto:Skoda Roomster Sport 1.6

View Postpopaj, on 02 October 2011 - 12:58, said:

Koje ulje sipati u SEAT Ibizu 1.2 benzin, 2002. godiste. Svako mi daje drugačije predloge. Zatim da li polusintetika ili puna sintetika, totalno su me sludeli. Može li neko konkretno da mi kaže šta sipati?

Castrol Magnatec 10/40 polusintetika.

popaj

popaj

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
na ovom sajtu sam, upisujuci moj model auta, u okviru Motula- dobio ovo
Best Specific 504 00 507 00 5W-30 3.0
Better 8100 X-clean+ 5W-30

Castrol nisam nasao?

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4357 posts
Posted Image

popaj

popaj

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 55 posts
Hvala Markoni, ovo je stvarno bilo iscrpno. Zbunilo me malo ovo 5W-30  Do sada su mi svi govorili 10W40. U cemu je razlika?

Shomy

Shomy

Osnivač kluba

• Moderators
  • 1053 posts
U gustini... Edge 5w30 ima manju gustinu od 10w40, i mnogo brze dostize radnu temperaturu.
Posted Image

Bocko

Bocko

SEAT Klub član

• Moderators
  • 837 posts
:unworthy:

Posted Image

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users