Jump to content

Dimenzija pneumatika/felni za Ibizu/Cordobu?

• Please log in to reply
58 replies to this topic

Pedja76

Pedja76

Member

• Members
  • PipPip
  • 18 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 mpi 16V
Drugari,molim vas za pomoc pri odabiru dimenzija za zimske pneumatike za Seat Cordobu.Naime ljetni pneumatici su fabrickih dimenzija 195/55/15 Firestone a mislio sam da zimske povecam profil na 195/60/15 zbog udobnosti.Sta kazete... Razmisljao sam i 195/65/15 ali mislim da bi to bilo previse a i razlika u cijenama nije zanemarljiva, nizeg profila su znatno skuplje od najcesce koriscene dimenzije 195/65/15.
Dajte preporuku kako za dimenzije tako i za proizvodjaca jos ako imate preporuku i za prodavca u NS, utoliko bolje....
Pozdrav i zahvaljujem

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4366 posts
  • Auto:Seat Altea XL 1.9 TDI
Pozdrav Pedja,

Evo ovde mozes videti koja dimenzija moze da ti zamenu trenutnu...
http://forum.seatklu...ije-pneumatika/

195/60 je previsoka guma za Cordobu, da ne pricamo o 195/65...
Mislim da ti je najbolje resenje da kupis celicne felne 14 i za zimu da kupis 185 65 14... To ti je malo veca investicija od kupovine guma 15ica, a dobra je varijanta jer ne moras kod vulkanizera da svaki cas skidas i montiras gume na felne...

Sto se tice proizvodjaca to dosta zavisi od toga koliko si spreman da platis... Obicno vazi pravilo "koliko para - toliko muzike", ali uvek se nadje neki izuzetak... Moj izbor bi bio Fulda Kristall Montero 3... Mislim da ima odlican odnos cena/kvalitet, i odlicno je ocenjena na testovima...

stecko

stecko

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 54 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 16v bxw (63kw/86KS)

View PostMarkoni, on 26 June 2011 - 23:15, said:

......
Mislim da ti je najbolje resenje da kupis celicne felne 14 i za zimu da kupis 185 65 14... To ti je malo veca investicija od kupovine guma 15ica, a dobra je varijanta jer ne moras kod vulkanizera da svaki cas skidas i montiras gume na felne...
.....

Prvo malo izvinjenje sto dizem ovu staru temu iz 'podruma', ali prosto - uvek je aktuelna.

JA sam upravo ovo uradio zimus, i iz iskustva mogu potvrditi da je SUPER kombinacija, jer dobijes mnoogo mnogo vise i na udobnosti i na upravlivosti i na svim ostalim planovima u zimskim uslovima, nego da vozis nisku i siroku 195/55/15.

185x65x14 skoro u milimetar odgovara radijusu 195x55x15 tocka.
Tigar Wintera u ovoj kombinaciji se bez problema nosila sa proslogodinjom/ovogodisnkjom sibirskom zimom: ledom, i snegom, uz maksimalnu udobnost.
Napominjem da im je ovo 3 (slovima: treca) sezaona na ovim gumama,
da ja godisnje prelazim cca 30-35k kilometara (sto znaci u zimskoj sezoni sa zimskim setom pneumatika cca 10-13k kilometara). I napomena da sam ih skinuo sa Astre na kojoj su bile 2 sezone, a ove sezone su na Cordobi.
Dakle, 3 sezona, montirane na druge felne.
Te gume su i kada se sneg rascistio bez problema drzale po suvom autoputu (pricam za ovu, trecu sezonu, prethodne se podrazumevaju) i 180 km/h (na ovoj brzini spoljna T cca 0 stepeni +/- 3 ), kao i mokrom (kad razgrejalo) cca 120-140kmh uz totalno neosetne ili upravljive minimalne akvaplaninge koji su prisutni na nasem autoputu.
Sto se tice voznje po BAS JAKOJ kisi da brisaci jedva postizu da obrisu - moje je iskustvo da ova guma savrseno obavljaposao do brzine 120km/h. Kazem savrseno bez milimetra cimanja automobila. MAlo li je?

Zasto sam ovoliko eksplicitno navodio neke stvari i pritom ih i naglasavao?
Evo zasto:

ovih dana sam u potrazi za letnjim setom pneumatika, ni sam neznam koliko sam nasih foruma, citaj iskustava nasih ljudi sa ovim gumama procitao - gde ljudi u 70% slucajeva u iskustvima pominju 'sljam od gume'.

E, pa muka mi je od blabla strucnjaka koji godisnje predju manje od 10k kilometara i kometarisu i ocenjuju gume, pritom ih kupuju polovne (izvinjavam se i ogradjujem manjini koja kupuje nov pneumatik), a poneki ni neznaju na koliko treba da se napumpaju (iz postova se vidi), i niko ni slovcetom ne pomenu nigde nista o periodicnoj kontroli pritiska u sva cetiri pneumatika.

Oko 'okamenjivanja gume' nakon jedne sezone nema ni govora, stvrdnjavanje je zanemarljivo spram predjene kilometraze i broja vozenih meseci.
OKo krivljenja: da, hoce da se iskrivi ukoliko nezgodno pogodite neku rupu na putu, ali to je vec neka druga prica.

Ne kazem da sam ja neki strucnjak, ali cca 20 godina vozackog staza, > 300.000 km predjenih u sopstvenim automobilima (ne tudjim, sluzbenim koje 'neko drugi odrzava')po svakojakim uslovima, putevima i zemljama,  mislim da mi daju za pravo da bar donekle moze da se kaze da je moja ocena bar malo objektivna.

MOzda sam omasio temu, dalje necu komentarisati, ali poenta ovolikom mog pisanija (sto moja zena kaze 'opet slajfna' ) je da je Tigar Wintera (ili Winter1) FANTASTICNA guma za novac koji se potrosi za nju.

Za Hitris je totalno slicna prica
, ali necu sada -;)

Edited by stecko, 21 March 2012 - 19:48.

zokigti

zokigti

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 53 posts
  • Auto:SEAT CORDOBA 1.9TDI 81kw
E drugari i ja sam tako mislio da uradim za proslu zimsku sezonu da kupim 14"aluminijumske dve felne-dve SAVA 185-65-14 eskimo koje su bile oko 4-5hiljada din.po komadu jer su 185-55-15 jedna guma bila oko 8400din!!!Tako i uradim,platim dve felne 30e 14"skoro nove,dve nove SAVA eskimo balansiram i majstori krenu da namestaju na auto a ja osmeh na lice jer sam dobro prosao....radost je potrajala dok majstor nije poceo da gundja sam sa sobom a onda i meni saopstio da 14"ne moze na prednje tockove od prevelikih kocionih kljesta,brzo odem do obliznjeg otpada i uzmem od pasata B3 14"celicnu jer su zidovi tanji da probam i naravno ni ona ne moze :wallbash: i tako gume nisam mogao da vratim i doplatim za moje petnestice nego se iznerviram razmontiram na licu mesta,felne na otpad uzmem za njih cini mi se 900din.a gume ponudim drugu za 7000din samo da ih se resim,drug pristane ja dodam jos para i kupim kao sto je BOG rekao 185/55/15 I onda skontam posto sam lepo prosao da posto cordoba sa motorom od 110ks.nosi i pozadi diskove verovatno zbog toga ima i veca prednja kljesta od verzija sa slabijim motorom!!!Eto tako da ispricam svoju muku da se ne bi neko od forumasa zezno kao ja :thumbdown:

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4366 posts
Sad si se naucio na svojoj gresci, jbg...  :mad:  Uvek provera pre kupovine i montaze, i mirna glava...
Da si bacio oko na ovu temu...
http://forum.seatklu...tika-za-seat-a/
...i ovom PDF dokumentu nasao svoju Ibizu, video bi koja je preporucena dimenzija i ne bi bilo maltretiranja...  :;):

@Stecko

To za dimenziju 185 65 14 je vec navedeno u postu iznad tvog...  :;):
Sto se tice Tigra (mislim da je to jedna od najcescih tema na forumima), svaki covek neguje neki svoj stil voznje. Nego vozi brze, neko sporije, neko normalno. Neko cesto upada u nezgodne situacije gde je potrebna nagla promena pravca ili naglo kocenje, a neko u takvu situaciju ne dodje za ceo svoj vozacki staz. Bas zbog toga su misljenje oko Wintere konkretno toliko podeljena. Reci cu ti ovo, recimo moj cale vec 7-8 godina vozi na Yugu samo Winter-u, i leti i zimi. Covek se kune u tu gumu, i nanovo kupuje samo nju. Najjeftinija je (ali ne mnogo jeftinija od Save, BG Goodrich-a, Fulde...), njemu zavrsava posao, narocito zimi, jer sa njom moze da se popne uz masnu banderu.

Zeznuh se i ja davne 2001 cini mi se pa stavih Wintere na svoj tadasnji auto koji je imao oko 1400 kg i 136KS. Sneg, led - milina. Gazis gde pozelis.
E onda malo otopli, i bi nekih 10ak stepeni, putevi ponegde mokri. Cak nisam brzo vozio, neka normalna brzina 50-60, nizbrdo. Covek ispred mene krete da pretrcava ulicu, bas me iznenadio. Ja na kocnicu i - ne desava se nista  :wallbash:  Auto kliza kao po ledu bukvalno. Sreca pa me je covek spazio u poslednjem momentu. Da sam ga dunuo ostadose upropastena 2 zivota... I pre te situacije mi se cinilo da guma ne prijanja najbolje na tim nekim temperaturama, ali u ovoj situaciji sam se skroz uverio u to, na srecu bez posledica... Od tada NIKADA vise Wintera...

Za ljude koje zive u planinskim krajevima, gde u vecem delu zime ima snega i leda po putu Wintera je "majka Mara", ali za nas koji zivimo u vecim gradovima, i gde 95% zime vozimo po ociscenim putevima postoje mnooogo bolje gume od Wintere koje mozda ne mogu da joj pariraju na snegu ili ledu, ali su u ostalim uslovima superiorne u odnosu na nju,  to po malo visoj ceni...

Jos jedna stvar. Da li si cuo za ono vreme kijameta i snega po putevima da se dogodila neka teska saobracajna nesreca? Tada svi voze dosta opreznije, brzine su mnogo manje, samim tim i posledice cukanja budu jako male. Po neki slomljeni branik, ogrebotine i tako to. Cim smo otisli u plus nastao je haos. Ljudi se opustili, na tockovima zimske gume (ne kazem da svi voze Winter-e), i eto ti punih novina... A ljude kao sto je moj cale, kao sto si ti, i ostale koji se kunu u Winter-u nemam nameru da ubedjujem da ih ne kupuju vise. Samo ne zelim da zbog sitne ustede na gumama prodjete mnogo skuplje u nekoj kriticnoj situaciji...

stecko

stecko

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 54 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 16v bxw (63kw/86KS)
@MArko

Divno.

A mozemo li cuti sada jednu pricu (mislim na tvoje iskustvo, ili caletovo), za nas iz brdovitih krajeva - gde se sneg ne cisti, ali vezanu za Tigar HITRIS?

Jel i ona moze, montirana na YUGO, uz masnu banderu, ali leti - na +30 ?

Edited by stecko, 22 March 2012 - 14:11.

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4366 posts
Na zalost, iskustva sa Hitrisom nemam... :;):

dmakso

dmakso

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts
  • Auto:Seat Ibiza 1.4 MPI 2001
Ja sam 2008-e kupio Hitris i komplet sare skinuo za nepunih 10000km. Voznja je bila normalna, bez mnogo zaletanja, kocenja, i ne brze od 120km/h. Od tada ne kupujem Tigar gume. Posle njih sam probao Kleber i prezadovoljan sam.

Pedja76

Pedja76

Member

• Members
  • PipPip
  • 18 posts
Posto sam otvorio ovu temu i vidim da je naknadno "ozivljena" samo bih dodao da sam na kraju kupio Kleber Krisalp HP2 dimenzija 185 60 15...prezadovoljan perfomansama guma.
Mislim da cu i ljetne da pazarim Kleber jer je dobar odnos cijena-kvalitet.
Samo da napomenem da me psihicki (finansijski) ubija ova dimenzija guma 195 55 15 jer je nedavno drugar kupio Miselinke (nove ljetne) za Oktaviju dimenzija 195 65 15 za cca 7500 din/kom. a ja za iste takve moram da odvojim nekoliko "crvendaca" vise za svoju dimenziju aaaaaaa.....
Pozdrav drugari...

manojlo

manojlo

SEAT Klub član

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts
  • Auto:Leon FR
Bez ljutnje, jer ne bih da pametujem, a jos manje nekom da popujem, samo bih se nadovezao pitanjem, zasto stavljas 195/55R15? Daces cca 10k dinara vise za 4 gume, a nista krucijalno (vozne karakteristike) neces dobiti, osim nekog vizuelnog efekta, koji je po mom misljenju zanemarljiv, jer tu je razlika u sirini 1cm, a u visini gume 3.75mm!
Ovo je ista prica i za tvog drugara, jer je on stavio fabricku dim. 195/65R15, a da je pazario 205/60, platio bi svaku gumu min 2500din skuplje!

Edited by manojlo, 26 April 2012 - 11:45.

Pedja76

Pedja76

Member

• Members
  • PipPip
  • 18 posts
Slazem se...samo sam mislio na fabricke dimenzije, kako nekog usrece a nekog ugrobare ( mislim finansijski) ali ne mozemo imati svi 195 65 15, zar ne...
Pozdrav za Baku

Edited by Pedja76, 26 April 2012 - 12:18.

strujas

strujas

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Auto:SEAT CORDOBA 1.4 2008., LPG
Реших да послушам марконијев савет са почетка ове теме о куповини зимских гума четрнаестица и челичних фелни. човек ми нуди 4еличне фелне четрнаестице од голфа по повољној цени, па ме занима да ли оне пашу на кордобу.

joemrda

joemrda

SEAT Klub član

• Moderators
  • 2257 posts
  • Auto:SEAT IBIZA 6K2 1.9 TDI sport
Skini prednji tocak pa stavi. Ako ne kaci nigdje, to je to. To sto ti neko kaze da su od golfa, bmw-a, opela.., ili bilo kog auta ili modela, neka ti nista ne znaci, dok ti ne kaze i ostale brojke.. Koje su rupe, koji je et... U zdravlje i da ti odgovaraju te povoljne..

strujas

strujas

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Auto:SEAT CORDOBA 1.4 2008., LPG
Probao, felne pasuju. Sad su na Cordobi sa 4 Wintere.
Pravio sam neke kalkulacije, sa polovnim gumama, kuovinom guma bez felni i slicno, i dosao sam do zakljucka da je nejjeftinie imati osam felni i osam guma, iako su ulaganja malo veca u startu.

Edited by Markoni, 11 November 2012 - 14:03.
Obrisan nepotreban citat...

joemrda

joemrda

SEAT Klub član

• Moderators
  • 2257 posts
  • Auto:SEAT IBIZA 6K2 1.9 TDI sport
Naravno. Dok se poplaca montaza i demontaza 2 puta godisnje rijesio si cijenu celicnih felni. Ja cu da se furam sa 2 alu seta, 15 i 16..

dren

dren

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.9 TDI 74kW 2003
Posle svega sto sam procitao vise tek ne znam nista. Ja na mom autu Seat cordoba 1.9TDI iz '03-ce imam 15-inchne felne i gume 195/15R50. Razmisljao sam da kupim 4 14-inchne felne, ali posle ovih problema koje su imali pojedini clanovi foruma , ipak, ne bih. Ali, ni voznja sa ovim 50-icama nicemu ne vodi, auto registruje i prenosi svaku i najmanju neravninu na putu, a i cena im je sacuvaj Boze. Je l' moze neko da mi preporuci koje gume da namontiram na ove 15-inchne felne, a da to nisu 50-ice, pa i 55-ice ne verujem da su znacajno drugacije. Dakle, felne 15-ice, kupicu cetiri nove zimske gume, samo mi, molim vas, recite koje, ne morate ime proizvodjaca, nego dimenzije.

conek

conek

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 211 posts
  • Auto:SEAT IBIZA 1.4 mpi
Ja sm na svoju ibizu 1.4 2008 stavio gume dimenzija 185/60/15 i nemam nikakvih problema
Posted Image

bica i djeljana

bica i djeljana

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 37 posts
  • Auto:ibiza 1.4 ljuti MPI
Predpostavljam da tema postoji al nema u search...imam fabricke 14 alu sa 185 60 ..ali leti nosim 195 15 45 ..sto je prenisko al vrlo stabilno kao karting..al puca ko na dasci svaka ne ravnina dok je sa 14 mnogo udobniji ..osim toga primetio sam da su mi 14 dosta lakse...15 je RH CUP 7 a mozda i 7,5jota...sta bi ste mi rekli koliko mi 15 stete da li da stavim visociju 15-icu..ili da se vratim na fabricke felne preko cele godine...HVALA

zlaja011

zlaja011

Advanced Member

• Moderators
  • 2433 posts
  • Auto:Audi A4 Avant 2.5 TDI V6
Ja bih gledao neku felnu sa manje jota i mozda 185/50 mislim da su te felne mnogo teske za nju i zato lupa

Edited by zlaja011, 11 December 2012 - 16:55.

Audi se vozi, SEAT se voli !!

bica i djeljana

bica i djeljana

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 37 posts
  • Auto:ibiza 1.4 ljuti MPI
Hm iskreno ne kupujem nista te felne imam i takve su..cak sam u jednom momentu stavio jednu 185/65/15 gumu na nju i moze. S tim da nema zastitini pojas pa je ruzna jer je balon i ostavlja golu ivicu felne, da li sme da se stavi 185 na 7 jota..u praksi radi ali sta prouzrokuje..?.planiram da stavim 195/55/15 jer ih imam skoro nove dve za leto i da vidim da li ce se smanjiti lupanje,ovo leto sam presao 10000km i nisu razbile trap izgleda da ih mehanicki trpi ali lupaaa ko bas..

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users