Jump to content

Cjelogodišnje (all season) gume

cjelogodisnje all season allseason ljeto-zima

• Please log in to reply
19 replies to this topic

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
  • Auto:Seat Ibiza 1.9 sdi 47 kw asy
Poštovanje forumaši!

Evo već duže vrijeme razmišljam o kupovini cjelogodišnjih guma, svašta sam našao po internetu i pozitivnih i negativnih komentara, gledao sam i neka poređenja guma ljetnih-cjelogodišnjih-zimskih, i čini mi se da bi bila dobra investiciji kupiti cjelogodišnje gume. Zanima me da li je neko od vas imao iskustva sa tim gumama, koje marke, kakve su vaše preporuke?
Trenutno imam dva para guma, ljetne na alu felgama i zimske na čeličnim, ali su mi ljetne pri kraju pa sam planirao sve prodati skupa i kupiti set kvalitetnih cjelogodišnjih guma. Ne znam šta vi mislite?

p.s. Ako već ima slična tema upozorite me, ja je nisam mogao naći.

joemrda

joemrda

SEAT Klub član

• Moderators
  • 3101 posts
  • Auto:SEAT IBIZA 6K2
Te allseason gume mogu da funkcionisu u mediteranskim zemljama. Ali tebi u Bosni druze nekad ni lanci ne pomazu.. Tako da, drzi se ti zimeske zimi, a ljetnje ljeti..

Nikola011

Nikola011

SEAT Klub član

• Members
  • PipPipPip
  • 4203 posts
  • Auto:Toledo 2.0 TDI
+1

Nemoj sebi praviti problem...
Bolje stici 10 minuta kasnije, nego otici godinama ranije!!!

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Realno gledajući zime nisu više kao što su bile, zadnjih nekoliko godina sasvim je malo snijega a i ceste se redovno čiste i kad padne. Najveći problem ostaje poledica, ali uz opreznu vožnju mislim da se i to da prevazići.  Michelin je razvio neku novu formulu, i ne mislim da bi se trudili i zalagali na tom polju da nema nekih rezultata i d aje besmisleno. Ono što me najviše privlači kod tih guma jeste da ne moram svake sezone mijenjati, skini jedne stavi druge itd. to me stvarno nervira.. :)

joemrda

joemrda

SEAT Klub član

• Moderators
  • 3101 posts
Zdravom logikom, ne znam koja smjesa gume moze da se ponasa isto na asfaltu od preko +40 i -10.. A drugo, svaka zimska guma ide po snijegu. Kad se razlikuju dobre od losih, to je na kocenju po vlaznom.. A tebe ako mrzi da dva puta godisnje odvrnes i zavrnes 20 sarafa, a vec imas dva seta, onda naka ti je sa srecom..

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Naravno, ne mogu da se ponašaju kao ljetne odnosno zimske ali mogu biti približno dobre, upravo me to i zanima kako se ponašaju u navedenim uslovima. Vjerujem da ima neko na forumu da ih je koristio da nam prenese svoje lično iskustvo. Što se tiče smjese, navodno je kombinacija smijesa ljetne i zimske gume. Iako su poprilično skupe, dugoročno gledajući isplativa su investicija.

Nikola011

Nikola011

SEAT Klub član

• Members
  • PipPipPip
  • 4203 posts
  • Auto:Toledo 2.0 TDI
Druže, pored lošijih karakteristikama od zimskih guma zimi i letnjih guma leti mana je sto ako ne daj Bože neko ko napravi udes zimi, a nema zimske gume njemu ne važi osiguranje pa mora da plaća sve sam. Takav je zakon kod nas ali verujem i da je kod vas isto...
Bolje stici 10 minuta kasnije, nego otici godinama ranije!!!

buzald

buzald

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 175 posts
  • Auto:Seat Cordoba Vario 1.4
onog trenutka zimi kad ti zafali 1 metar u kocenju, shvatices sta su ti ljudi na forumu pricali.

dzopancevo

dzopancevo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 258 posts
  • Auto:seat leon 1M 1.6, 16V
Druze, te gume imaju veoma osrednje rezultate i karakteristike i u zimskim i u letnjim uslovima.
Ti jos vec imas komplet felgi sa gumama i za zimu i za leto tako da ne znam cemu ovo tvoje razmisljanje.
Ako kupis zimske i letnje gume i menjas ih redovno svake sezone, trejace ti najmanje dva puta duze nego te za sve sezone.

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
U pravu si dzopancevo, ali kad odu gume onda valja opet iskešit dobre pare za dva seta, ovako mi dođe lakše svake dvije godine po dvije gume nove da kupim. Trenutno mi je ljetni set guma dosta loš, pa upravo zbog toga i razmišljam o ovoj soluciji.  Inače nisam spomenuo da sam od onih koji uživaju u sporoj vožnji, a ni samo auto koje posjedujem mi ne dozvoljava da ludujem cestom i samim tim nema tih nekih kriznih trenutaka kada bi gume bile presudne.
Nikola11 nisam uopšte znao da mora biti striktno zimska guma uvijet osiguranje...to ću morati provjeriti u našem osiguranju.

Littmann

Littmann

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 335 posts
  • Auto:Seat Ibiza 6L 1.9 SDI
Realno gledajuci, nemoj da se zajebavas. Imao sam negde SAT casopis, radili su testiranje i te All Season gume niti imaju performanse ljetnje niti maju performanse zimskih. Kupi krstene gume i sibaj.

Gesendet von meinem D2203 mit Tapatalk

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
  • Auto:seat cordoba
Slazem se. Npr. Sava adapto...
Guma za sva doba kao a bucne samo tako...
Bolje kupi dve wintere i glava da te ne boli... ;)

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Evo u linku ispod čisto da pogledate testiranje cjelogodišnjih guma prošle godine, pokazalo se da su pojedine cjelogodišnje gume čak bolje od čisto zimskih (continental) u zimskim uvjetima, dok naravno ljetne (dunlop) su daleko bolje u ljetnim uslovima od cjelogodišnjih.

Savu ne bih nikada, ni cjelogodišnju ni zimsku, osjećam neku averziju prema toj gumi, da Bog sačuva. :)
Danas sam navraćao kod vulkanizera, nudi mi ove goodyear vector4, dimenzija 185 60 14 za nepunih 60 eura sa balansom i montažom.

http://proauto.ba/au...-2015-galerija/

Littmann

Littmann

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 335 posts
Posted Image

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Haman će mi tvoj članak iz novina pomoći da se odlučim kupiti cjelogodišnje gume-Dobar nivo sigurnosti u zimskim uvjetima.
Što se ljeta tiče, brat mi je imao debica frigo tri godine, nikada ih nije skidao u toku ljeta i često sam vozio njegov auto, osim što ljeti malo zacvile u većim krivinama, nikakavih drugih problema nisam imao, a guma je čisto zimska. Tek nakon tri godine osjetilo se zimi da je istrošen onaj površinski sloj i nije bila baš dobra na snijegu. Dakle ako je zimska mogla 3 godine ljeti da se vozi, ne sumnjam da ću to moći sa cjelogodišnjim.

Littmann

Littmann

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 335 posts
Drago mi je da sam ti pomogao kako god da si odlucio. :)
Ja ipak leti verujem letnjim, a zimi zimskim.
Trenutno vozim Semperit Comfort-Life 2, a za zimu cu nabaciti  SAVA ESKIMO S3+,
treca sezona, sara 6-7 mm, skladistena kako Bog zapoveda. Naravno, moja guma, nova kupljena.
Sledece prolece kupujem 4 nove Vredestein Sportrac 5 ili Nokian Line. Kako god ja izracunam, da vozim All Season ili samo zimske cele godine, dodje mi na isto, ako svake godine moram kupiti 2 nove gume. A ovako bar znam sta vozim, zimi zimske, leti letnje.

joemrda

joemrda

SEAT Klub član

• Moderators
  • 3101 posts
Mislim da nema potrebe da se dalje polemise o gumama kad ti zimska ljeti odgovara..

rtkyatnmitt

rtkyatnmitt

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

View Postjoemrda, on 25 September 2016 - 17:44, said:

Mislim da nema potrebe da se dalje polemise o gumama kad ti zimska ljeti odgovara..
Nisam baš rekao da mi odgovara zimska guma ljeti, inače ne bih otvarao novu temu i konsultovao se sa vama, vozio bih zimske gume koje imam cijele godine i rahat. Cjelogodišnje su mi privlačne iz niza razloga, ali eto šta je tu je, ostalo je ovako kako je.

Mladen Leon

Mladen Leon

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 384 posts
Izbegavaj cjelogodišnje gume....nisu ni za K. zimi.
Leti letnje zimi zimske.

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
  • Auto:seat cordoba
Kakve univerzalne gume, kakvi bakraci...Moze se voziti zimska guma ljeti ali ne moze ni najbolja ljetnja guma zimi. Jednom sam imao univ. gumu na autu i nikad vise. Govorim iz mog iskustva.
Kupim 2 gume i miran sam 4 godine.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users