Jump to content

Rikverc svetlo Cordoba 6l

• Please log in to reply
15 replies to this topic

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 '09 / Fiat Punto 1.3mjet
Prilikom ubacivanja u rikverc "iskoci" osigurac za rikverc svetlo :hope:

Problem nastao prilikom povezivanja parking senzora. (dzekovi se nalaze u levom boku gepeka, iza tapacira/tepiha). Posle male intervencije na dzeku 'kompa" parking senzora mislim da sam zamenio plus i minus i onda tako povezao na zicu koja ide na svetlo rikverca u gepeku (plavo zelena) i onda je iskocio osigurac.
Skinuo senzore tj vratio sve kako je i bilo i sada prilikom svakog ubacivanja u rikverc izbacuje osigurac. Sijalica je u redu (odokativna metoda :smile:  ) tj nije riknula, na dzeku od sijalice nema promena odnosno nije nista u spoju. Kada raskacim dzek iz gepeka na kome je rikverc svetlo i brava gepeka osigurac ne iskace!

Da li je moguce da je doslo do nekog spoja u samom snopu zica koje idu od dzeka u gepeku pa sve do gepek vrata (tu prolaze i kablovi od svetala, rikverca, brave gepeka itd...). Mozda nesto sprzio u kompu auta? (mada bi tada valjda iskako osigurac i kada raskacim dzek gde je zica rikverc svetla)... Citam na netu da je cesto problem i sa prekidacem koji se nalazi na menjacu, ali u tom slucaju samo svetlo ne radi, a osigurac je valjda ispravan?

Jel ima neko slicnu situaciju :biggrin:

sasa019

sasa019

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 696 posts
  • Auto:Seat Cordoba Vario 2002 1.4; 60 ks
Proveri jos jedanput sve snopove kablova da li ima ostecenja na izolaciji i pokusaj sa drugom sijalicom.Da li si siguran da si sve vratio kako je bilo?Mozda je bolje da odes kod nekog dobrog autoelektricara da resi problem.

Edited by sasa019, 07 October 2017 - 22:37.

Najgore je svadjati se sa budalom!Prvo te spusti na svoj nivo,a onda te dotuce iskustvom...!

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
Ostecenje ima na izolaciji na zici za rikverc svetlo, ali zica nije prekinuta (mozda neka licna presecena) i nema kontakt nisacim. Samo zasekao izolaciju na nekih 2cm od dzeka kako bi povezao plus od senzora.
Pa samo otkacio sve sto sam povezao tako da bi trebalo da je sada kao sto je bilo.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

sasa019

sasa019

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 696 posts
To mesto gde si zasekao izolaciju,zalepi izolir trakom i promeni sijalicu na rikverc svetlu.Dovoljno je da jedna licna dodirne negde gde ne treba i da pravi problem.Ako ne uspes sam da resis problem,pravac kod dobrog autoelektricara.
Najgore je svadjati se sa budalom!Prvo te spusti na svoj nivo,a onda te dotuce iskustvom...!

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
Novi momenti :) Raskacio konektore u gepeku i naravno sa druge strane u gepek vratima (zaokruzeno crvenom). Unimerom isproveravao sve zice. Zica rikverc svetla (plavo zelena) ima stalni kontakt sa masom (braon zica).  Kada pomeram kablove na mestu zaokruzeno zelenom bojom dolazi do prekida tj spoja izmedju dve navedene zice.

Posted Image

Da napomenem da mi i svetlo u gepeku ne radi vec duze vreme i da je isto prekid bio u tom "gumenom" buziru kroz koji ide instalacija izmedju gepeka i vrata.

Jednom sam naleteo na snimak nekog Spanca kako otvara ovaj kabl i menja prekinute zice, ali sada nema sanse da pronadjem to B)

Ne bih bas sekao taj gumeni buzir pa ako moze neko da mi objasni kako da izvadim ove buksnice iz dzekova? Otvorim dzek, ali ne mogu da ih izvadim. Probao bih da resim problem pre nego sto potrazim polovan deo.

Posted Image
(slika je sa neta)

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
  • Auto:seat cordoba
Sta uradi sa cordobom i sijalicom? :)

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
Xaxa ma kome jos treba rikverc svetlo 😆
Pa izgleda da su zice u prekidu u onom gumenom "buziru" sto gore obelezih. Moram da nadjem vremena da odem do nekog elektricara da pogleda, a opet da ne ostavljam auto kod njega ;)

Moze preporuka za nekog autoelektricara koji je OK i jos ako moze da bude Zemun :)

Za sada auto bez rikverca, brave gepeka i osvetljenja gepeka (raskacio sam taj dzek).

sasa019

sasa019

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 696 posts
Imao sam i ja slican problem sa mojim Variom,ali ja sam tada izvadio komplet snopove iz gumene manzetne,koje su inace bile popucale i zamenio ih novim manzetnama.U snopove sam ubacio nove zice i na mestima lemljenja stavio termoskupljajuca buzir creva.Zice za zamenu sam uzeo od instalacije gepeka za Vario(narucio sa jednog otpada).Inace su i one bile u prekidu na istim mestima,ali su snopovi dovoljno dugacki,tako da ima zdravih provodnika dovoljno.Konektori se veoma lako raspakuju,samo moras pazljivo da ne polomis sitne zakacke koje konektor drze zatvorenim.Da bi izvukao kontakte iz konektora(ima ih cetiri u ovom konektoru),treba ti nesto kao pinceta sa veoma tankim,a cvrstim vrhovima.Postoji alat za konektore u prodaji,ali sam ja sam pravio te alate,za razne konektore(vece i manje),od prohrom zice i tankih celicnih trakica.

https://www.youtube....h?v=lrs8-KtJGus

Edited by sasa019, 17 October 2017 - 21:07.

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
Zvao par otpada, nesto sa oglasa nesto iz teme o otpadima sa foruma. Nema niko! Cordoba slabo ima i to ode odmah, svi mi rekli da im je to poznata mana. Dejan Sabac kaze pre par dana rasturio jednu, ali kaze mi isecemo te kablove tako da...
Uspeo sam te buksnice da izvadim sa onim "iglicama" sto dobijete uz telefon da izvadite sim karticu xaxa dovoljno tanke, a prilicno cvrste pa onda lagano boc boc i cupaj :)
Valjda cu za vikend naci vremena  da ja barem pogledam pa ako ne odradim nista ostavljam ga kod majstora (samo da nadjem nekog ko hoce da se zeza sa tim)

sasa019

sasa019

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 696 posts
Kod vecine automobila je problem sa instalacijom koja prolazi kroz manzetne i lomi se prilikom otvaranja i zatvaranja gepeka.Moj kolega je imao problem sa cuvenim BMW-om.Ne moras da trazis instalaciju od Cordobe.Mozes od bilo kog automobila,samo da presek provodnika bude isti.Mozes da vidis i od Ibice ili VW Polo,Golf 3.A kod buksnica koje si vadio,pazi na one njihove,da ih tako nazovem PLEHCICE koji ih drze da se ne vracaju unazad kad ubadas dzek,LAKO SE LOME ako ih na silu izvlacis iz kucista.

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
Ostao duzan za odgovor...

multimetrom odavno utvrdio da imam problem sa 4 zice. 2 se odnose na svetlo u gepeku (2 najtanje zice u dzeku, idu ja mislim na bravu gepeka jer je verovatno tu i prekidac za svetlo gepeka?) i isto ne radi od prosle godine. Sada je javio i problem izmedju zice za rikverc svetlo (plavo-zelena) i mase (braon zica), kratak spoj izmedju ove 2 zice.

Malo mi bilo dosadno, imao visak nekih zica i neke male buksnice koje se uglavnom koriste za zvucnike i mogu da legnu na fabricke pinove u dzeku, nije idealno , ali za probu moze da se namesti. Obzirom da su ti pinovi bas blizu jedan do drugog obavezna izolacija termo buzirom svake buksnice! Kabl ispao ovako, malo zbudzeno naravno jer su zice uglavnom deblje od postojecih i naravno za svaki slucaj da se zapise gde koja zica ide :biggrin:
  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

E kada je utvrdjeno da je definiotivno do toga onda krenuli u nabavku/popravku...

1) polovan kabl nema nijedan otpad koji sam okrenuo (vec sam gore napisao)
2) popravka postojeceg - jedan elektricar trazio 2000 din i sve bi izgledalo zbudzeno, obmotano izolirkom itd... i naravno bez garancije jer je to poznat problem...
3) kupovina OEM kabla. Video broj dela na nalepnici na kablu, otisao u Porsche Ada i gle cuda... imaju 2 komada na stanju, kazu cest problem na Cordobi :biggrin:  Cena 3650 din
Posted Image Posted Image

Nov kabl namontiran i sve radi kako treba :thumbup: neka izdrzi i on ovoliko i bice dobro :;):

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
Extra 👍
Sad si miran neko vreme...
Ako kvaka gepeka ne krene da zeza...😂😂

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
jezik pregrizo :lol:

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
😁😁
Znajuci cordobe, skidaces tapacirong petih vrata...
Ali ima i tu leka... 😉

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
skidanje tapacirunga posle ovog namestanja kabla postalo kao dobar dan xaxa.
Ne razumem se toliko u sve to, ali ako postoji stalni plus u gepek vratima, ubaci se samo jedan relej, poveze motoric od centralne brave i imas otvaranja gepeka na dugme iz kabine :;): i ovako pocelo da me smara da vucem onaj znak :biggrin:

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
Meni zvucnik u vratima nesto ne radi...
Moram da skinem tapacirung da vidim sta je...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users