Jump to content

Elektromagnetni parking senzor

• Please log in to reply
1 reply to this topic

Milan1980

Milan1980

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 '09 / Fiat Punto 1.3mjet
Senzori naruceni sa Aliexpress jos pre par godina (za neki drugi auto, ali nikad montirani) pa obzirom da su skoro skidani branici na Cordobi radi farbanja iskoristio sam priliku tj. rekao farbaru da ih namontira tj nalepi pa kasnije ja da ispovezujem.

Senzori imaju i displej i pistalicu naravno. U pakovnju dodju jos neke vezice i dvostrano lepljiva traka za montazu, sve kao na slici dole. Oznaka senzora je U302, a uzeo ove jer mi se displej ucinio najmanjim.

Posted Image

Kao sto sam rekao, farbar je samo nalepio sa unutrasnje strane ovu traku i rekao mu  da malo ojaca sa ovom srebrnom (duck tape). Na netu nasao iskustva da hoce senzor traka da se odlepi pa da je potrebno malo ojacati. Majstor koji ih je i zalepio je i slikao pa su slike malo bzvz... Oznacio crvenom bojom gde je traka nalepljena i dokle ide sa strane.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Obzirom da je kablic koji ide iz modula/kompa parking senzora kratak, a ja nisam bio u mogucnosti da budem sa farbarom kad je montirao branik, resio sam da nastavim samo jednom zicom i da istu ubaci u gepek ka bi ja kasnije mogao dalje da povezem.

Posted Image Posted Image Posted Image

Displej senzora postavio na tablu i levom cosku, kabl sproveo pored osiguraca, dalje sve ispod plastika na pragovima (nisam morao da skidam, moze dovoljno da se nategne rukom i da se ubaci kabl pa je to bila malo olaksavajuca okolnost), ispod zadnjih sedista pa u gepek.

Sve sprovedeno u levi deo gepeka jer se tu nalazi instalacija za rikverc svetlo. Masu (prva slika ispod) povezao na sraf u gornjem delu gepeka, plus na zicu rikverc svetla (multimetrom nasao pravu zicu. Kod Seat Cordobe u pitanju je PLAVO-ZELENA zica). Na dzeku ima poklopac tih pinova, isti podigao i zicu senzora samo upleo oko buksnice, lepo fiksirao i zatvorio taj poklopac nazad (slika dole pokazuje kako izgleda taj dzek i poklopac koji podignete, ovo je samo primer sa neta, dzek gde se nalazi ozicenje rikverca je crne boje na Cordobi) Idealno bi bilo i da sam taj kontakt malo prelemio, ali sve radio napolju pa dok se ne uzme neka gasna lemilica nista o toga :smile:
Nasao neko staro kuciste za osigurac pa reko da spojim preko toga (iskreno ne znam zasto sam to uradio ovde jer niko ne stavlja na senzore, a meni nesto u glavi kad god dodajem nesto na instalaciju da ubacim za svaki potrosac jos po jedan osigurac pa ako dodje do nekog spoja prvo tu da izbaci. Naravno taj osigurac je slabijii nego onaj u tabli koji je zaduzen za rikverc svetlo).
I displej na tabli i ovaj modul zalepio dvostrano lepljivom trakom koju sam dobio u pakovanju. Kablovi su malo duzi i sve to moze lepo da se upakuje, ali posto preko toga ide tapacirung/bocni tepih samo sam ih smotao i pricvrstio plasticnuom vezicom i izolirkom.

UTISAK:

mislim da ovi senzori ne reaguju kao oni gde je potrebno busiti branik. Nisam ih posteno ni testirao, ali mislim da ne reaguju na bas sve prepreke, meni iskreno dovoljno sto reaguje na drugi auto ili zid  :biggrin:  Verujem da nece zapistati na neki manji stubic pogotovo ako je ispod linije gde je postavljen senzor. Sto se tice reakcije morate da idete bas sporo inace dzaba ceo posao :lol:  Pocinje da reaguje na nekih 30-40cm zelenim svetlom na displeju i zvukom, na nekih 15-20cm pali se i zuto svetlo na displeju i pocinje da BIPCE ucestalije, na 5-10 cm zvuk je konstantan i na displeju je sada crveno svetlo.

Pokusacu i neki snimak da napravim i da ubacim ovde ako nekog interesuje :thumbup:

Malo sam oduzio post pa izvinjenje svima. Nije ovo neka nauka naravno, ali mozda nekom koristi.

*nisam nasao temu za elektromagnetne senzore, postoji za obicne pa ako moderatori misle da je bolje da se sve spoji u jednu neka prebace :thumbup:

Weljani

Weljani

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 993 posts
  • Auto:seat cordoba
Fino i korisno, nema sta...
I ja sam ugradio senzore...
Jest da sam puko parice, ali vise branik ne lupam... 😂😂

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

0 user(s) are reading this topic