Jump to content

Svecice , kablovi - preporuke, iskustva, saveti, pitanja i odgovori...

• Please log in to reply
39 replies to this topic

Bocko

Bocko

SEAT Klub član

• Moderators
  • 798 posts
  • Auto:Leon Cupra 1P (Mk2)

View PostMisha, on 06 February 2012 - 13:36, said:

Bocko,u mojoj Cordobu 1.4 16v 63kw imam svecice Iridium (Bosch ili NGK ne znam tacno,prva ugradnja) na kojoj kilometrazi je preporuka za zamenu ? Uskoro trebam da radim 3.redovni servis na 45.000km.

p.s.izvini za off

@Misha - kao sto vidis tvoje pitanje sam preneo na novootvorenu temu da diskusiju o svecicama ne bih nastavljao na temi vezanoj za predstavljanje mog auta... :;):

Pitanje je malo "zaguljeno" jer ti u principu niko sa sigurnoscu ne moze tacno reci na koliko trebas da menjas svecice. Ono sto kod samih avecica utice na interval zamene je materijal od kojih su napravljene elektrode: bakar, platina ili iridijum.

Ono sto mnogo vise utice na vek trajanja svecica je stanje odnosno sam rad motora. Ne kaze se dzabe da svecice "pricaju pricu", odnosno na osnovu njih mozes mnogo toga da saznas o radu svog motora (vidi sliku).

Posted Image

Svecice bi trebao redovno da kontrolises i ukoliko je sve ok miran bar 60.000km, ali opet napominjem da vek svecice varira i da zavisi od dosta stvari... Trebao bi da pogledas sta i sam proizvodjac (Seat) kaze u vezi intervala zamene svecica na tvom modelu.

darkokm

darkokm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 245 posts
  • Auto:Seat Ibiza 2001
ove slike svecica me podsecaju kao kad odes kod stomatologa pa one slike po hodnicima kako izgledaju bolesti desnih zuba itd...hehehehehe sav sam se najezio.......

Misha

Misha

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 647 posts
  • Auto:Suzuki SX4 1.6 GS 4WD 2012&Alfa Romeo 147 JTD

View PostBocko, on 10 February 2012 - 18:48, said:

Svecice bi trebao redovno da kontrolises i ukoliko je sve ok miran bar 60.000km, ali opet napominjem da vek svecice varira i da zavisi od dosta stvari... Trebao bi da pogledas sta i sam proizvodjac (Seat) kaze u vezi intervala zamene svecica na tvom modelu.

Bocko,hvala ti na odgovoru.  :thumbup:  Svecice nisam nikad ja licno kontrolisao,to su mi radili u ovlascenom servisu prilikom redovnih servisa. Posto Cordobu ja sada slabo vozim,nisam skoro gledao u servisnu knjizicu (mislim da je po planu redovnog odrzavanja predvidjena zamena na 60.000km),verujem da u servisu vode racuna o tome. Uskoro cu raditi redovan servis pa cu videti sta kazu.
Life is like a box of chocolates,you don't know one you're gonna get.

Milan

Milan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 52 posts
  • Auto:Vectra x18xe cdx
Ne znam ni ja kako sam naleteo na ovaj sajt ali mi se ucionio korisnim pa rek'o da podelim link sa vama u slucaju da nekom zatreba.. Po meni je dosta koristan jer ima preporuke NGK svecica za skoro sve tipove i godista automobila kako na tecno gorivo tako i na TNG.
Evo i linka http://www.ngk.de/en/product-finder/
Svecice mogu da se nadju na e-mass.rs  :welcome:

Cp6uH

Cp6uH

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 65 posts
  • Auto:Toyota Corolla TS
http://www.sparkplugs.co.uk/ odlican sajt, salju i u Srbiju

buzald

buzald

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 150 posts
  • Auto:Seat Cordoba Vario 1.4
sve je ovo fino izvana naruciti, ali ima li neka preporuka gde i sta kupiti u beogradu npr. ili bilo kom drugom gradu. sta su preporuke majstora, servisa. sta se najbolje u praksi pokazalo. mene interesuje koje su svecice za preporuku za 1.4 MPI 44 kW sa gasom?

seattata

seattata

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 MPI Vario - 2001
Ko ima plići džep, može i OVO. Lično kupio DOR15YS-1 (550 RSD komad) ali ih još nisam stavio. Prodavac kaže da ih je prodao "milion" i nijedne reklamacije. Sve to meže da se nađe OVDE pa možeš i sam da se konsultuješ na licu mesta.

dmakso

dmakso

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 144 posts
  • Auto:Seat Ibiza 1.4 MPI 2001
Na mojoj ibizi je isti motor,  1.4 MPI, 44KW. Preporuka za taj auto je NGK PZFR5D-11. To su V-line, platinijumske svecice (bas ono sto se preporucuje za auto gas) i njihova cena je oko 1200 din. po komadu. Ako su ti vec one na autu mislim da su bolje od Brisk-ovih.
Na ovom linku mozes da proveris sta je preporuka za tvoj auto i na benzin i na plin.
http://www.ap-sport....pper&Itemid=163
Medjutim, svecice NGK za gas su preko 2000 din po komadu, pa nisam siguran koliko je ta kupovina isplativa.
Ja sam resio da vozim na gas sa starim svecicama (presao sam oko 30 000km sa njima, preporuka za menjanje je 60 000km) pa koliko izdrze.

seattata

seattata

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
Ne da su NGK bolje od Brisk-ovih, nego su 100% bolje, što im i cena kazuje, svako bi trebao da zna. Ovde je u pitanju nešto drugo. Čovek se raspituje po forumu kako uraditi nešto sam i na koj način uštedeti nešto novca što je problem verovatno većine ovde. Ovo sa Brisk-om je promična sirotinjska varijanta a kome su "prsti retki", naravno - NGK.

dmakso

dmakso

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 144 posts
Ja sam samo hteo da kazem da ne treba nista da menja ako su mu vec na autu svecice po fabrickoj preporuci. Bolje ustede od toga nema.
A covek se nije raspitivao kako da ustedi, vec koje su svecice preporucene za njegov auto sa pogonom na gas, i nasa iskustva.

seattata

seattata

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
Ma OK, samo opušteno. Napisao sam da se "Čovek raspituje po forumu" a u to sam uračunao OVO :cheers:

dmakso

dmakso

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 144 posts
Tek sada sam povezao teme.   :respect:

Markoni

Markoni

Osnivač kluba

• Administrators
  • 4251 posts
  • Auto:Seat Altea XL 1.9 TDI
Svako odrzava auto prema svojim mogucnostima. Nije nikakav greh probati Brisk svecice, vreme ce pokazati kakve su i koliko vrede. NGK je proveren proizvodjac, zato je i cena takva kakva je...

buzald

buzald

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 150 posts
hvala vam na korisnim savetima. raspitujem, trazim, "nov" je auto za mene, nemam nikakvih iskustava sa autima ovakvog tipa (vozio sam samaru pre). nadam se da nisam naporan i dosadan, nego pitam po principu "NEMA GLUPIH PITANJA".

Pedja76

Pedja76

Member

• Members
  • PipPip
  • 18 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 mpi 16V
Drugari, treba da radim servis na Seat Cordobi 1.4 mpi 63kW 2008 god. na 60000km i samo da napomenem da sam nedavno ugradio gasni uredjaj pa me interesuje koje svjecice da ugradim ?
Da budem iskren, vec sam ih danas kupio ali me interesuje sta vi kazete jer cijenim misljenje svih Seat forumasa.
Vidim po forumima da jedni kazu kako zazor treba biti manji od fabricki predvidjenih svjecica dok drugi negiraju....
Naime, kupio sam NGK svjecice po katalogu za navedeno vozilo NGK 5960ZFR6T-11G, nazvao sam servis gdje sam ugradio gas i oni su mi rekli posto je sekvent uredjaj da nema veze zazor kada je u pitanju pogon na gas u odnosu na benzin.
Pozdrav

Pedja76

Pedja76

Member

• Members
  • PipPip
  • 18 posts
  • Auto:Seat Cordoba 1.4 mpi 16V
Sorry, tek sad vidim da je Milan postavio link za NKG pretragu tako da se ispostavilo da sam kupio odgovarajuci model.
Hvala na korisnom linku.
Pozdrav

buzald

buzald

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 150 posts
Kupio sam danas u filip motors na NBG bosch svecice FR 7 LDC+. 450 din/kom.. NGK su bile 570 din/kom. kod mene je navoj (odnosno kljuc za odvrtanje)  16 mm - "uska svecica". imao je i NGK PZFR5D-11 - preko 1000 din/kom. to i jesu najbolje. probacu ove bosch, pa ako ne budu valjale odose van i pre servisa. ova svecica ima 2 elektrode.

ovo sam nasao na nekom poljskom sajtu:
http://motoplatforma...produkt&id=3988

Bocko

Bocko

SEAT Klub član

• Moderators
  • 798 posts
@buzald - nije mi samo jasno cime si se vodio pri izboru svecica? Uzeo si Bosch FR 7 LDC+ a kazes i da su bile i NGK PZFR5D-11 koje su najbolje ali i skupe (predpostavljam). Na stranu cenu, broj elektroda i navoje...

Bosch koji si uzeo ima toplotnu vrednost 7 a navedena NGK toplotnu vrednost 5. Dakle NGK je znatno "toplija" svecica od Bosch-ove, kako znas da si uzeo pravu? :question:

buzald

buzald

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 150 posts

View PostBocko, on 15 May 2012 - 00:48, said:

@buzald - nije mi samo jasno cime si se vodio pri izboru svecica? Uzeo si Bosch FR 7 LDC+ a kazes i da su bile i NGK PZFR5D-11 koje su najbolje ali i skupe (predpostavljam). Na stranu cenu, broj elektroda i navoje...

Bosch koji si uzeo ima toplotnu vrednost 7 a navedena NGK toplotnu vrednost 5. Dakle NGK je znatno "toplija" svecica od Bosch-ove, kako znas da si uzeo pravu? :question:

u toj radnji u kojoj sam kupio svecice trazio sam svecice za tip motora koji imam. prodavac mi na osnovu oznake motora, iz kataloga, rekao da ima bosch za 450, NGK (ne znam oznaku) za 570 i NGK PZFR5D-11 za preko 1000 dinara. na ranijem autu sam uzimao bosna super svecice za 300-400 dinara (za sva 4 komada) po principu - dok je potrosnja goriva OK ne treba menjati svecice.

posto za sad nisam zadovoljan potrosnjom plina na autu, a i majstor mi je rekao da promenim svecice pa da vidim da li ce i mi dalje se paliti ECP sijalica, ja sam odlucio da probam sa ovim svecicama, da ne potrosim puno para, a opet mislim pa nije ni taj bosch toliki krs pa da ne valjaju. opet racunam auto staro 10 godina.

Bocko

Bocko

SEAT Klub član

• Moderators
  • 798 posts
Sve kapiram, jasno mi je da ti prodavac nudi svecice razlicitih proizvodjaca koje ima u radnji - pa ti biras. Nije mi jasno kako one mogu da budu razlicitog temperaturnog indeksa? :question: On mora da bude isti za tvoj motor bez obzira kojeg proizvodjaca da izaberes!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users